Leczenie depresji Warszawa

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że depresja jest jedną z tych chorób, która ma wiele różnych postaci, dlatego też leczenie jest bardzo różnorodne. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą dowiedzieć się – w jaki sposób przebiega leczenia depresji.

Depresja co warto o niej wiedzieć?

Depresja najprościej rzecz mówiąc to nic innego jak zaburzenie nastroju. Mowa tutaj przede wszystkim o złym samopoczuciu, przygnębieniu i obniżeniu nastroju. U każdego pacjenta objawy depresji mogą być zupełnie inne, dlatego też w wielu sytuacjach ciężko jest rozpoznać tą chorobę. W dzisiejszych czasach leczenie depresji może być prowadzone dwutorowa – za pomocą psychoterapii i farmakologicznie.

Farmakologiczne leczenie depresji

Według najnowszych statystyk ok. 5% wszystkich zachorowań wymaga leczenia farmakologicznego. Dzięki nowoczesnej farmakologii możliwe jest dobranie leków antydepresyjnych do konkretnej postaci depresji. Pamiętać należy jednak o tym, że większość leków antydepresyjnych nie przynosi błyskawicznej poprawy. Pierwsze widoczne rezultaty można zauważyć dopiero po 4-7 tygodniach od zażywania leku. Antydepresanty (w zależności od przypadku) należy przyjmować przez kilka miesięcy (zazwyczaj 3-7) i co najważniejsze nie można ich samodzielnie odstawić. Pod kontrolą lekarza dawki są stopniowo zmniejszane, aż do uzyskania satysfakcjonujących wyników.

Psychoterapia

W depresji reaktywnej najlepsze efekty przynosi psychoterapia, dlatego też warto skorzystać z fachowej pomocy doświadczonego psychoterapeuty. Psychoterapia od wielu lat jest podstawą leczenia depresji i w wielu sytuacjach przynosi satysfakcjonujące rezultaty. Oprócz doświadczonego psychologa bardzo ważne jest także wsparcie bliskich osób, którzy mogą pomóc nawet w bardzo trudnych sytuacjach. Specjalistyczne terapie są doskonałą propozycją także dla osób, które zmagają się z głęboką endogenną depresją. Dzięki systematycznej pracy nad swoimi emocjami można normalnie funkcjonować i ponownie zacząć cieszyć się życiem.